Get Adobe Flash player
به سایت " الگوی زندگی سالم" خوش آمدید. ........ دوره های جدید آموزشی طب سنتی زیر نظر دانشگاه شاهد در کلینیک طب سنتی دایر می باشد. ................جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 88954412 تماس بگیرید.

شش اصل ضروری برای زندگی سالم و حفظ سلامتی

برای هر فردی لازم است عواملی که مستقیما بر روی مزاج تاثیر دارند را بشناسد تا بتوانند با دانش کافی مزاج اصلی خود را متعادل و متوازن نگاه دارد و جلوی انحرافات شدید مزاج را بگیرد. البته قطعی و مسلم است که مزاج بعلت عوامل متعدد داخلی و خارجی در یک شرایط ثابت نمی ماند و انحرافات خفیف طبیعی است، ولی راننده با تجربه همواره در یک مسیر مستقیم در شاهراه مربوطه حرکت می کند و از انحرافات شدید و احیانا تصادف و واژگون شدن دوری می گزیند. از آنجا که مزاج افراد متفاوت است کنترل آن نیز متفاوت است و بر فرد علاقمند به سلامتی است که روش نگهداری و استفاده صحیح از آن را بخوبی بیاموزد. نکته دیگر اینکه اگر مزاج فرد انحراف شدید پیدا نمود صاحب آن بتواند مشکل را بیابد و حتی المقدور انحراف مربوطه را تصحیح نماید. فقط هنگام مشکلات جدی و بروز بیماری لازم است فرد به حکیم مراجعه نماید. لذا در مبحث ذیل عوامل شش گانه مهمتر که همه در معرض تاثیرات آن هستند تحت عنوان شش اصل ضروری برای زندگانی سالم و چگونگی تاثیر آنها بر مزاجهای مختلف اشاره می شود.

شش اصل ضروری شامل مواردی است که همه افراد بطور روزمره با آن برخورد دارند و بدون آنها زندگی مقدور نمی باشد، بنابر مدیریت صحیح این موارد از دیر باز مورد توجه دانشمندان طب سنتی ایران بوده است. این شش اصل حیاتی طبق گفته سیداسماعیل جرجانی عبارتند از:

1ـ هوا

2ـ حرکت و سکون

3ـ خواب و بیداری

4ـ خوردنی ها و آشامیدنی ها

5ـ دفع مواد غیر ضروری و حفظ مواد ضروری

6ـ حالات روانی

 
کتابهای منتشر شده