Get Adobe Flash player
به سایت " الگوی زندگی سالم" خوش آمدید. ........ دوره های جدید آموزشی طب سنتی زیر نظر دانشگاه شاهد در کلینیک طب سنتی دایر می باشد. ................جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 88954412 تماس بگیرید.

هوا

هوای پاک از دیدگاه طب سنتی ایران هوایی است که از آلاینده های فیزیکی و شیمیایی پاک باشد در رابطه با آلاینده های فیزیکی این مکتب معتقد است که هوای خوب  هوایی است عاری از گرد و غبار و بخار و دود باشد، بطوریکه که ستارگان کم فروغ آسمان (ستارگان قدر سوم) براحتی در آسمان شب دیده شوند، و در رابطه با آلاینده های شیمیایی معتقد است هوای خوب باید دور از درختان گردو و انجیر و محل کشت سبزیجات و داروهایی مانند تره و کرچک و همچنین دور از جنگلها، مردابها و فاضلابها باشد. هوای آلوده موجب می شود انرژی قلبی، مغزی و کبدی کاهش یابد و فرد را مستعد بیماریهای مختلف نماید. درست که امروزه زندگی شهری ماشینی تسهیلاتی برای بشر ایجاد کرده، ولی در مقابل آلودگی هوایی و صوتی را نیز با خود به ارمغان آورده است و امروز اکثر شهرنشینان مجبورند در هوای آلوده زندگی نمایند. ولی آیا نمی توان بصورت هفتگی 2-1 شب را در خارج از شهرهای بزرگ و در دامان طبیعت تنفس کرد،  و آیا نمی توان ساعتی از روز را به پیاده روی در پارکهای بزرگ و مناطق با هوای مناسبتر بسر برد، و آیا نمی توان در گوشه محل زندگی چند گیاه و درخت کاشت و به بهبود هوای محیط اطراف خود کمک کرد و آیا نمی توان فرهنگ توسعه کاهش مصرف اتومبیل را از خودمان شروع کنیم، و آیا نمی توان در تعطیلات طولانی تر 2-1 هفته در دامن کوهستانها و ییلاقات و حتی در دل کویر فرصتی برای ترمیم و بازسازی ریه ها و سیستم تنفسی فراهم آورد.

با تولد نوزاد و تنفس انجام دم، حیات مستقل انسان بر روی کره خاکی شکل می گیرد. بدون هوا انسان قادر به ادامه حیات و استفاده از مواد غذائی و تولید انرژی و حرارت نمی باشد و مرگ فرا خواهد رسید. هوایی که در دم و بازدم جابجا می شود مقداری از حرارت اضافی تولید شده را خارج کرده و تعادل حرارتی بدن را حفظ می کند. تغییر درجه هوا در اوقات مختلف روز و همچنین در فصول مختلف می تواند تعادل بدن را بهم بزند و رعایت مسائل خاص در شرایط مختلف آب و هوایی در حفظ حرارت بدن و نهایتا سلامتی و بیماری نقش دارد.

 
کتابهای منتشر شده