Get Adobe Flash player
به سایت " الگوی زندگی سالم" خوش آمدید. ........ دوره های جدید آموزشی طب سنتی زیر نظر دانشگاه شاهد در کلینیک طب سنتی دایر می باشد. ................جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 88954412 تماس بگیرید.

حالات روحی و روانی

 

بقراط: «بعضی بیماران اگرچه شرایط آنها خطرناک است، براحتی سلامتی خود را با تکیه بر مهربانی پزشک بدست می آورند.»

سید اسماعیل جرجانی: «اثر حالات روحی روانی در افراد بیشتر و سریعتر از خوردنیها و نوشیدنیها و دیگر اصول ضروری برای حیات است»

مزاج انسان به شدت تحت تأثیر حالات روانی قرار دارد و این حالات با سرعت بسیار زیاد مزاج انسان را تحت تأثیر قرار می دهد. در جدول 8 کیفیت شش حالت روانی مهم و کیفیت هر یک بیان گردیده است.

حالت روانی

کیفیت

خشم

گرم وخشک

هیجان

گرم وخشک

نگرانی

گرم و تر

ترس

سرد و تر

افسردگی

سرد و خشک

حالات روحی و روانی فوق مانند خشم، نگرانی، غم، خجالت و ترس نیز مانند بقیه اعمال طبیعی بدن نیز جزء اعمال طبیعی بدن می باشند و بروز هر یک از این حالات موجب تعادل در مزاج اصلی انسان می گردد و سلامتی و سعادت بشر را به ارمغان می آورد. افزایش و کاهش این حالات که مستقیم و غیرمستقیم تأثیر روی متابولیسم سیستم گردش خون، تنفس، ترشحات دستگاه گوارش و غدد داخلی و عضلات دارند می توانند معضلات و مشکلات پیچیدۀ جسم و روان را برای انسان بوجود بیاورند. بنابر اصل پاکسازی نباید در مقابل بروز طبیعی و منطقی این حالات روانی مقابله نمود و البته افراط و تفریط در این حالات روانی نیز پسندیده نمی باشد.

با شناخت مزاج خود و کیفیت حالات روانی مختلف فرد می تواند تأثیر این حالات را بر روی خود بداند و حتی المقدور عواطف و حالات روانی خود را کنترل نماید. مثلا شخصی که مزاج سوداوی (سرد و خشک) دارد غم و اندوه و ماتم علائم او را تشدید می کند و حتی می تواند او را تا سرحد بیماری ببرد و برعکس برای این شخص رفتارهایی که با کمی هیجان و نگرانی همراه باشد مناسب است و لازم است این افراد گهگاهی خود را در معرض این حالات مناسب قرار دهد. یا مثلا شخص که صفراوی (گرم و خشک) است باید سعی کند کمتر در شرایطی قرار گیرد که موجب هیجان و یا خشم او شود و حتی المقدور عواطف خود را کنترل نماید. گهگاهی تفکر در مسائل عمیق زندگی مانند عاقبت هستی برای این افراد مناسب است.

امروزه توجه اندیشمندان دنیای پزشکی به نقش مهم حالات روانی و عواطف در جسم و عوامل مختلف فیزیکی آن جلب شده است. امروزه تحقیقات فراوانی در زمینه پسیکونورو ایمونولوژی و نقش حالات روانی بر سیستم عصبی و سیستم دفاعی بدن در حال انجام است. تغییر مناسب حالات روحی روانی می تواند دفاع تخصصی سلولهای ایمنی را افزایش دهد و می تواند روند بسیاری از بیماریهای مزمنی را تحت تأثیر قرار دهد. روان انسان مانند کوه یخی است که فقط قسمت بسیار کوچکی از آن قابل رویت است و قسمت اعظم آن در اعماق قرار دارد و حرکات آن قسمت عمیق است که تحرکات قسمت قابل رویت را موجب می شود.

حالات درونی انسان است مثلا عصبانیت، ترس و دیگر حالات روانی می تواند تنفس را تحت تأثیر قرار دهد، در این حالات تنفس صحیح علاوه بر رساندن بهتر هوای تازه به بدن می تواند بسیاری از تنش ها و اضطراب ها و علائم آن مانند سردرد، بی حوصلگی و خستگی را از انسان دور نماید.

دستور تنفس طبی: ترجیحا در هوای سالم و آزاد و در حالت نیمه دراز کشیده، نفس کاملا عمیق بکشید و سینه های خود را از هوای تمیز پر نمایید. به مدت 5 ثانیه نفس خود را حبس نموده و سپس آرام آرام طی حدود ده ثانیه نفس را بیرون دهید. حدود یک ثانیه مکث نموده و سپس ده بار دستور فوق را تکرار نمایید. آرامش و احساس نشاط بر شما چیره خواهد شد. از این دستور در شرایط تنش روزانه چندین بار می توانید بهره بگیرید حتي در حالات معمولی نیز به آرامش شما کمک خواهد نمود.

سید اسماعیل جرجانی: «شناختن و بکار گرفتن فواید و ضررهای حالات روحی روانی، اصلی بزرگ در حفظ سلامتی و درمان بیماریها می باشد»

 
کتابهای منتشر شده