Get Adobe Flash player
به سایت " الگوی زندگی سالم" خوش آمدید. ........ دوره های جدید آموزشی طب سنتی زیر نظر دانشگاه شاهد در کلینیک طب سنتی دایر می باشد. ................جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 88954412 تماس بگیرید.

پاکسازی بدن و حفظ مواد ضروری

 

پاکسازی بدن و زدودن سموم و مواد زایدکه ناگزیردر هریک از مراحل هضم و متابولیسم موادغذایی ایجاد می شود نقش مهمی در حفظ سلامتی بشر دارد و همچنین نگهداری مواد حیاتی و ضروری در بدن برای سلامتی اهمیت دارد.

اگر فردی غذا به اندازه کافی بخورد ولی دفع مدفوع، ادرار و یا تعریق کافی نداشته باشد دیر یا زود دچار مشکل خواهد شد همچنین اگر فردی غذای کافی بخورد ولی بیش از اندازه دفع مدفوع، ادرار و یا تعریق داشته باشد نیزبزودی دچار مشکل خواهدشد.

پاکسازی به دو دسته طبقه بندی می شوند. نوع اول پاکسازی طبیعی است. مانند دفع گازهای سمی از طریق ریه، دفع مدفوع، دفع ادرار، عرق، عادت ماهیانه، عطسه، سکسه، دفع باد، اشک، جمع شدن ترشحات در گوشه چشم هنگام بیدار شدن از خواب صبحگاهی، ترشحات واژن و دفع منی. این موارد هر کدام باید به اندازه متعادل انجام شود و افزایش و کاهش هرکدام می تواند به بیماری منجر شود.

نوع دیگرپاکسازی های طبیعی وقتی اتفاق می افتد که مواد زاید بیش از اندازه در بدن جمع شده است و بدن سعی می کند به طریقی این مواد زاید را دفع کند. مثلا گاهی به صورت طبیعی اسهال و یا خونریزی از بینی و یا سرفه و یا تب و آبریزش از بینی ایجاد می شود. در این نوع از پاکسازی های طبیعی معمولا علائم خفیف و مدت آن محدود است در این موارد بدن در حال تلاش برای حفظ تعادل بدن می باشد و در ضمن اینکه فرد و پزشک گوش به زنگ هستند که مشکلی بروز نکند، باید به قوای طبیعی بدن فرصت داد تا خود، مطلب را حل و فصل کند و دفاع طبیعی خود را انجام دهد.

نوع دوم پاکسازی ایجاد شده توسط پزشک می باشد. در این مورد پزشک متوجه می شود که مواد زاید و سموم در بدن ذخیره شده اند و قوای طبیعی بدن نتوانسته اند بطور کافی آنها را دفع نمایند و در اینجا طبیعت نیاز به کمک طبیب دارد. طبیب با ایجاد اسهال، تعریق، افزایش ادرار، فصد، حجامت و یا حمام و یا تدابیر روحی و روانی و تدابیر دیگر به یاری طبیعت می شتابد و به سیر طبیعی دفع مواد زاید و سموم کمک می کند.

یکی از روشهای پاکسازی موثر در طب سنتی ایران ایجاد اسهال می باشدکه نقش مهمی در پاکسازی محیط داخلی بدن دارا می باشد. دستگاه گوارش نقش عمده ای در ایجاد بیماریهاو درمان بیماری ها از دیدگاه حکما دارد. در تحقیقی که در همین زمینه انجام شد افراد را به دو گروه تقسیم نمودند و میزان سطح خونی سمومی که به علت استفاده از سموم کشاورزی و حشره کش ها روز بروز در طبیعت و سپس در بدن انسان افزایش می یابد را اندازه گرفتند. گروه اول را به مدت چندروز تحت درمان با داروهای مسهل مناسب قرار دادند و گروه دوم را تحت نظر گرفتند و مجددا سطح خونی سموم را اندازه گیری نمودند. نتیجه این تحقیق نشان داد که با ایجاد اسهال مناسب و یاری طبیب به طبیعت می توان میزان سموم ذخیره در بدن را بصورت معنی دار کاهش داد. این مطالعه بیانگر اهمیت دستگاه گوارش و استفاده صحیح از مسهل خاص در دفع سموم محلول در چربی می باشد.

متاسفانه سبک زندگی جدید موجب گردیده است روز بروز سموم بیشتری وارد بدن شود. استفاده از هورمونها و آنتی بیوتیک ها برای رشد بیشتر و سریعتر حیوانات که در گوشت و شیر آنان وارد می شود، استفاده از سموم و کودهای کشاورزی برای برداشت محصول بیشتر که در فرآورده های کشاورزی وارد می گردد، استفاده از رنگها و طعم های مختلف در صنایع غذائی، استفاده از نگهدارنده های شیمیایی در کنسروها و کمپوت برای ماندگاری دراز مدت آنان، استفاده از مایکروفر و فریزر حجم عظیمی از سموم شناخته شده و ناشناخته را وارد بدن می نماید. نوع اغذیه، طریقه پخت و نگهداری آنها نقش مهمی در بروز بیماریها از جمله سرطان دارا می باشد.

در ایران در فصل بهار که فصل خانه تکانی طبیعت است، سنت های عقلانی و زیبایی وجود داشت. یکی از آن سنت ها که معمولا همزمان با خانه تکانی و نظافت خانه و محیط زیست انجام می شد، خانه تکانی بدن و سم زدایی بدن بود که با روشهای ساده و با هزینه کم انجام می شد. از جمله آن روشها استفاده از مسهل های ساده و روشهای آسان مطابق مزاج افراد بود، مانند استفاده از هلیله سیاه و ماست و یا درست کردن آش از گیاهانی که در فصل بهار در دامان طبیعت رشد یافته همراه با مقداری سنا، یا آلو و یا فلوس ، همچنین انجام حجامت برای افراد دموی .

یکی از دستورات مهم در پاکسازی که مورد تایید شرع و طب می باشد مسئله کاهش غذا و همچنین روزه می باشد. امروزه بعلت دسترسی فراوان و ارتباطات گسترده غذاهای متنوع که در گذشته برای پادشاهان نیز مقدور نبود در سر سفره همگان حضور یافته است؛ موز کلمبیایی، نارگیل هندی، پرتقال مصری و پیتزای ایتالیایی اشتها را برمی انگیزد و تنور شکم دم بدم تافته می شود و نتیجه آن پرخوری و پرشدن معده، داخل عروق و اندامها می باشد و نهایتاً ریختن مواد زائد به اندامهای مختلف و بیماریهای مختلف. لذا توصیه می شود حتماً وزن خود را در مقداری که انرژیهای شما حداکثر است ثابت نگاهدارید و از کم خوری و روزه برای پاک نگاه داشتن محیط داخلی خود استفاده نمایید. پیامبراکرم (ص) می فرمایند: « المعده راٌس کل داء و الحمیمه راٌس کل دواء» ترجمه: « معده علت اساسی همه دردها و پرهیز ریشه اصلی همه درمانها است».

 یکی دیگر از دستورات مهم در پاکسازی ورزش است. هنگام ورزش گردش خون به محیط بدن افزایش می یابد و تعریق اتفاق می افتد و بسیاری از مواد زاید از طریق پوست دفع می گردند. همچنین با ورزش و فعالیت بدنی دفعات تنفس افزایش می یابد و بسیاری از مواد زاید دیگر از طریق تنفس دفع می شوند و به صورت کلی تمامی مراکز پاکسازی با ورزش تحریک شده و نتیجه آن پس از اتمام ورزش متعادل بصورت احساس سبکی و نشاط بروز می کند. ابن سینا در این رابطه می فرمایند کسی که ورزش معتدل با رعایت شرایط آن انجام می دهد، دچار بیماریهایی که به علت تجمع مواد زائد هستند نمی شود. قابل ذکر است یکی از انواع ورزش مشت و مال و یا ماساژ می باشد که می تواند در کاهش انواع تنش های ذهنی و فکری که امروز گریبانگیر جامعه شهری است، ان شاءا... کمک شایانی بنماید.

یکی دیگر از دستورات در پاکسازی حمام است، متاسفانه امروز حمام تبدیل به دوش گرفتن فوری شده است و دوش گرفتن سریع فرصت کافی برای باز شدن کامل راههای دفع پوستی نمی شود. در حمام لازم است گردش خون محیطی افزایش یابد و رنگ چهره مقداری قرمز شود و فرصت داده شود تا مواد زایدی که روی پوست تجمع پیدا کرده اند کاملا تمیز شوند. حکیم محمد کاظم گیلانی مولف کتاب ارزشمند حفظ الصحه ناصری استفاده ناگهانی از آب سرد را در شرایطی که در حمام بدن گرم شده است را توصیه نمی کنند. استفاده از آب سرد که می تواند باعث تقویت بدن شود طبق گفته ایشان 12 شرط دارد. استفاده از سنگ پا و ماساژ کف پا با آن نیز در کاهش سردرد و افزایش آرامش تاثیر قابل توجهی دارد. 

 
کتابهای منتشر شده